Nepramušama koronės korupcijos siena ir išmetami 50 milijonai

Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: https://lebionka.blogspot.com/... 2025-04-30 11:23:00, skaitė 181, komentavo 2

Nepramušama koronės korupcijos siena ir išmetami 50 milijonai

Valdžios siekį lietuvius apkrauti nekilnojamojo turto ir kitais mokesčiais kritikuojantys politikai ir visuomenininkai teigia, kad mūsų valdantieji neatsakingai ir nusikalstamai švaisto biudžeto lėšas.

Dažnas iš jų primena koronės vakcinų pavyzdį, kuomet per metus nuperkama ir sunaikinama vakcinų už 50 milijonų eurų, t,y, maždaug už tiek, kiek buvo planuota surinkti iš nekilnojamojo turto mokesčio. Apie tai kalbėta mitinge Katedros aikštėje, apie tai "Komentaras TV" laidoje pasisakė seimo narys prof. Ignas Vėgėlė. 

https://www.youtube.com/watch?v=KO_5G1Clos0

Labai keista, bet Lietuvą atstovaujantys parlamentarai nesuka savo galvelių, kad  nutraukti šį beprotišką sveikatai žalingų marmalų pirkimą, bei išviešinti nusikalstamas EK sutartis su šlamšto gamintojais.

Pasirodo, kad Europos Parlamento nariams neleidžiama tikrinti vakcinos nuo koronaviruso sutarčių. Tuo įsitikino Europos Parlamento narys Friedrichas Pürneris.

Europos Parlamento narys Friedrichas Pürneris (nepartinis, buvęs BSW) pabandė peržiūrėti visas vienuolika 2021/22 m. sudarytų Europos Sąjungos (ES) ir koronavirusinių vakcinų gamintojų sutarčių. Konkrečiai tai sutartys su bendrovėmis „BioNTech/Pfizer“, „Moderna“, „AstraZeneca“, „Johnson & Johnson“, „Sanofi-GSK“, „Novavax“, „HIPRA“ ir „CureVac“. Tačiau jam nebuvo leista susipažinti su sutartimis. Atsisakymą leisti susipažinti su bylomis Pürneris vadina „pasityčiojimu iš visų tų, kurie reikalauja paaiškinti ir skaidrinti politinio protekcionizmo priemones“. Kaip ir Vokietijos Bundestage, „Europos Parlamento daugumos frakcijos nėra rimtai suinteresuotos sąžiningu pakartotiniu vertinimu“.

Italijos transliuotojas „Radiotelevisione italiana“ (Rai) 2021 m. jau paskelbė ES neredaguotas sutartis su „BioNTech/Pfizer“ ir „Moderna“ nuo 2020 m. Dabar su jomis taip pat galima susipažinti platformoje „Klauskite valstybės“. Slovėnijoje, gavus prašymą suteikti informacijos laisvę, buvo paskelbtos keturios ES valstybės narės ir „BioNTech/Pfizer“ sutartys, nors kai kurios iš jų taip pat buvo redaguotos. Pavyzdžiui, negalima peržiūrėti kainos, sumokėtos už užsakytas dozes. Oficialiai ES Komisija iki šiol daug kur visus sutarčių tekstus pateikė tik suredaguotus.

Todėl, būdamas ES Sveikatos komiteto (SANT komiteto) nario pavaduotoju, A. Pürner paprašė komiteto pirmininko, Lenkijos europarlamentaro Adamo Jarubaso (EPP), paprašyti, kad ES Komisija pateiktų visus sutarčių tekstus be redakcijos. Savo atsakyme A. Jarubas patvirtino, kad eidamas savo pareigas jis gali „komiteto vardu prašyti informacijos iš Komisijos“. Sveikatos komiteto koordinatoriai 2025 m. kovo 19 d. posėdyje aptarė Pürnerio prašymą, tačiau galiausiai jį atmetė.

Jarubos atsakyme nurodyta tokia priežastis: „Santykiuose su Komisija SANT komitetas, kaip Europos Parlamento dalis, privalo laikytis lojalaus bendradarbiavimo principo.“ Koordinatoriai taip pat nurodė, kad COVID-19 pandemijos tema „neįtraukta į dabartinę SANT darbo programą“. Komisijos priemonės šiuo klausimu jau buvo išsamiai aptartos specialiojo komiteto ataskaitoje „COVID-19 pandemija: išmoktos pamokos ir rekomendacijos ateičiai“ (COVI). Pürneris galėtų „atnaujinti savo prašymą, jei SANT komitetas į savo darbo programą įtrauktų klausimus dėl COVID-19 pandemijos“. Tarp Sveikatos komite to koordinatorių taip pat yra AfD parlamento narė Christine Anderson - vienintelė atstovė iš Vokietijos. K. Anderson neatsakė į „Multipolar“ klausimą, kaip konkrečiai buvo atmestas K. Pürnerio prašymas ir kokia jos pačios pozicija dėl šio sprendimo, nors buvo kelis kartus paklausta.

Pareiškime Pürner aiškiai kritikavo šį sprendimą ir klausė, ar ES sveikatos komitetas „neturėtų būti ES Komisijos korekcinė ir parlamentinė kontrolė“: „Kaip išrinkti atstovai gali rimtai ir sąžiningai atlikti savo darbą komitete, jei jiems net neleidžiama susipažinti su dokumentais?“ Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad ES teisme „vis dar nagrinėjama byla“ prieš ES Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen (EKG). 

Teigiama, kad tuometinė ir dabartinė Komisijos pirmininkė L. von der Leyen su „Pfizer“ generaliniu direktoriumi Albertu Bourla, be kita ko, SMS žinutėmis derėjosi dėl didžiausio ES istorijoje sandorio. Manoma, kad jis buvo sudarytas už bendrą 35 mlrd. eurų sumą. Pavyzdžiui, žurnalistai iš „New York Times“ (NYT) ir „Cicero“, taip pat EP nariai, tokie kaip Martinas Sonnebornas (Die Partei), jau daugelį metų bando išaiškinti bent iš dalies neskaidrius ES Komisijos vykdomus vakcinų pirkimus. Šiuo metu NYT yra pateikęs ieškinį ES teismui dėl tekstinių žinučių paviešinimo.

Europos prokuratūra nuo 2022 m. spalio mėn. tiria „Covid-19 vakcinų įsigijimą Europos Sąjungoje“ - kol kas be rezultatų. Europos prokuratūra taip pat buvo perėmusi Belgijos prokuratūros 2024 m. pradėtus tyrimus prieš von der Leyen dėl „kišimosi į valstybės tarnybą, tekstinių žinučių sunaikinimo, korupcijos ir interesų konflikto“ Tačiau 2025 m. sausio mėn. liježo teismas atmetė kelis susijusius skundus prieš von der Leyen.

Europos ombudsmenė Emily O'Reilly pageidavo, kad su SMS žinutėmis ir kitais dokumentais būtų leista susipažinti jau 2022 m. Kaip ir europarlamentaras M. Pürneris, jos prašymas buvo atmestas ir ji sulaukė kritikos. Netrukus po to Europos Audito Rūmai taip pat kritikavo tai, kad Komisija nepateikė jiems išsamesnės informacijos apie konkretų von der Leyen vaidmenį viešųjų pirkimų procese. 2024 m. liepą ES Teisingumo Teismas nagrinėjo ES ir „BioNTech/Pfizer“ susitarimus. Liuksemburgo teisėjai nusprendė, kad ES Komisija pažeidė ES teisę, nes nuslėpė informaciją apie kelių milijardų eurų vertės sutartis dėl vakcinų nuo koronaviruso. Konkrečiai teismas kritikavo Briuselio instituciją už tai, kad ji nesuteikė pakankamos galimybės susipažinti su atitinkamais dokumentais, visų pirma susijusiais su galimais interesų konfliktais ir kompensavimo taisyklėmis vakcinų gamintojams.