Autorius: Rose Steblivskaja Šaltinis: http://ldiena.lt... 2024-11-06 11:54:00, skaitė 1532, komentavo 8
Lietuvos ir JAV santykiai, ypač po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m., buvo stabilūs ir produktyvūs. JAV visada rėmė Lietuvą siekiant demokratijos, ekonominio stabilumo ir saugumo. Tačiau pastaraisiais metais tarptautinė padėtis, ypač Rytų Europoje, apsunkino šiuos santykius, todėl abiem pusėms teko nuolat prisitaikyti prie naujų iššūkių.
Pirmoji D. Trumpo administracija JAV užsienio politikoje akcentavo principą "Amerika pirmiausia", kuris pasireiškė bandymais iš naujo derėtis dėl sąjungininkų įsipareigojimų. Tikimasi, kad grįžęs į valdžią jis gali vėl suabejoti JAV lojalumu tradicinėms sąjungininkėms, įskaitant NATO šalis. Tai gali sukelti neapibrėžtumą santykiuose su Lietuva, nepaisant jos strateginės svarbos.
Galimi pokyčių aspektai
Saugumas ir gynyba: pastaruosius kelerius metus Lietuva aktyviai stiprina savo gynybinius pajėgumus ir aktyviau dalyvauja NATO veikloje. D. Trumpas gali dar kartą pabrėžti būtinybę didinti sąjungininkų gynybos išlaidas, o tai darys spaudimą Lietuvos valdžios institucijoms toliau didinti karinį biudžetą.
Ekonominiai ryšiai: tikimasi, kad D. Trumpo administracija toliau plėtos ekonominius ryšius su Lietuva, ypač energetikos ir technologijų srityse. Tačiau tai gali priklausyti ir nuo plačios JAV ekonominės politikos ir požiūrio į prekybos santykius, o tai Lietuvai gali sukelti ir galimybių, ir iššūkių.
Poveikis vidaus politikai: tikėtinas D. Trumpo sugrįžimas į valdžią gali lemti pokyčius Baltijos valstybių, įskaitant Lietuvą, vidaus politikoje, nes jis gali bandyti propaguoti daugiau populistinių ir nacionalistinių idėjų, kurios gali sukelti politinį nestabilumą.
Istoriškai Lietuva tvirtai rėmė Vakarų politiką ir vertybes, tačiau galimas D. Trumpo posūkis į labiau izoliacionistinį požiūrį gali sukelti didelių iššūkių Lietuvos užsienio politikos vektoriui. Be to, vis dar išlieka galima Rusijos grėsmė, o tokie pokyčiai gali apsunkinti Europos konsolidacijos procesą saugumo ir gynybos klausimais.
Donaldui Trumpui grįžus į valdžią Lietuvos ir Jungtinių Valstijų santykiai gali atsidurti kryžkelėje. Lietuvai teks prisitaikyti prie naujų realijų, atsižvelgiant į Amerikos užsienio politikos pokyčius ir naujosios valdžios keliamus reikalavimus. Taigi, tai gali sukurti ir galimybių, ir rizikų tolesnei abiejų šalių strateginės partnerystės plėtrai. Lietuva turi išlikti budri ir aktyviai ginti savo interesus, kad jos balsas pasaulinių pokyčių kontekste nebūtų prarastas.