Tarptautinis ekonomikos forumas paneigia mitus apie Rusijos izoliaciją

Autorius: Viktoras Kaplanas Šaltinis: https://ekspertai.eu/tarptauti... 2024-06-05 19:24:00, skaitė 710, komentavo 2

Tarptautinis ekonomikos forumas paneigia mitus apie Rusijos izoliaciją

Bene pagrindinis šios vasaros tarptautinis įvykis Rusijoje, tai XXVII Peterburgo ekonomikos forumas. Šiais metais pagrindinis reginio šūkis: „Daugapoliario pasaulio pagrindas – naujų pažangos taškų formavimas“. Forume dalyvauja daugiau nei 12 tūkstančių žmonių iš 128 pasaulio šalių. Ir išties, Vakaruose paplitę teiginiai apie „Rusijos izoliaciją“ atrodo keistai ir net komiškai. Akivaizdu, kad nors vyksta didžiuliai geopolitiniai pokyčiai, tačiau kaimyninė šalis neįveda „geležinės uždangos“, o išties atveria duris visoms šalims, kurios nori palaikyti su Rusija normalius bei abipusiai naudingus santykius.

Iš viso Peterburge suplanuota virš dešimties struktūrinių verslo vystymo aptarimų, kuriuose dalyvaus Pietryčių Azijos valstybių asociacija, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos, BRIKS ir Eurazijos ekonominės sąjungos atstovai. Be to, vyks dar virš 100 atskirų sesijų bei apskrito stalo diskusijų.

Šiais metais Rusija pirmininkauja BRIKS organizacijoje, ir dėl to tikrai logiška kad daug politikų, verslo srities atstovų, mokslininkų ir žurnalistų atvyko iš Lotynų Amerikos, Persijos įlankos šalių, Kinijos, Indijos. Štai Peterburge vieši ir forume dalyvauja daugiau nei šimto Indijos verslininkų delegacija, jos vadovas – Indijos pramonininkų asociacijos prezidentas Vidžajus Kalantris. Beje V. Kalantrio pozicija tokia: „Suprantama, kodėl Rusijai skiriamas toks dėmesys –prekybos apimtys tarp abiejų šalių ryškiai auga, ir jau dabar net aplenkti tie rodikliai, kurių tikėtasi pasiekti 2025 metais. Tad kalbos apie Rusijos izoliaciją kelia šypseną“.

Ir kas įdomu, į forumą Peterburge atvyko ir Vakarų šalių politikai bei žurnalistai, net ir NATO šalių atstovai. Štai tikrai atvyko Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Sijartas, Turkijos energetikos ministras, Alparslanas Bairaktaras. Vengrijos URM vadovas dalyvaus sesijoje „Naftos ir dujų rinkos ateitis: globalių išteklių perspektyvos ir gamintojų planai“.

Be to, į forumą atvyko eilė plačiai žinomų asmenybių, tai pirmojo Vokietijos imperijos kanclerio proanūkis Aleksandras fon Bismarkas, vyko į forumą ir buvęs amerikiečių jūrų pėstininkas, o dabar žymus JAV publicistas Skotas Riteris (deja, buvo išlaipintas iš lėktuvo JAV pareigūnų), atvyko ir buvusi Austrijos užsienio reikalų ministrė Karin Kneisl, buvęs Moldovos prezidentas Igoris Dodonas, dabartinis Bolivijos prezidentas Luisas Arse.

Išties normaliai nusiteikusių žmonių Europoje nemažai. Tame tape ir Lietuvoje. Galime prisiminti neseniai įvykusius prezidento rinkimus, kuriuose dalyvavo kuklus profesorius iš Kauno Eduardas Vaitkus. Rinkiminių debatų metu jis taip atsakė į klausimą, kokie santykiai turi būti tarp Lietuvos ir Rusijos Bei Baltarusijos: „Normalūs kaimyniški santykiai. Aišku nesikišant į tų šalių vidaus reikalus. Būtent normalus lygiavertis bendravimas vardan Lietuvos visuomenės gerovės“.

Bet kuris normalus Lietuvos verslininkas, jei tik gales atvirai kalbėti, pasakys, kad Peterburgo ekonomikos forumas – vertingas bei įdomus renginys, dalyvauti jame verta, nes tikrai Rusijos rinka labai plati. Štai pavyzdys – „Lietuvos geležinkeliai“ patiria nuosmukį dėl to, kad Briuselis įvedė ryškius apribojimus prekių tranzitui iš pagrindinės Rusijos dalies į Kaliningrado kraštą. Ir dar kas svarbu, beveik neįmanoma gauti įvairių atsarginių detalių, kurios pateko į sankcijų sąrašą. Arba štai ką parodė skandalingas atvejis dėl neseniai atidaryto dujotiekio GIPL tarp Lietuvos ir Lenkijos, kurio įrengime buvo naudotos detalės iš Rusijos. Ir štai pasirodė, kad vis tik neišeis apsieiti be Rusijos, jei tik teks keisti kai kurias detales.

Akivaizdu, kad amerikietiškų instrukcijų vykdymas ir atsitraukimas nuo pragmatiškų santykių su Rusija, tikra giesmė Baltijos kraštams, ir tai susiję su tuo, kad realu tiesiog patirti strateginį ekonominį pralaimėjimą. Ir šiomis dienomis kai kurios vakarietiškos žiniasklaidos priemonės transliuoja propagandines prognozes, kad neva greitai Maskva jau pradės puolimą prieš Lietuvą. Bet kai regime tokią ekonominę degradaciją, tai gali būti kad „Rusijos meškai“ visai nereikės įžengti. Tiesiog patys viską apgriausime.

O Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kreipėsi į tarptautinio ekonomikos forumo dalyvius ir teigė: „Didelė dalis pasaulinės bendrijos atstovų atvirai pasisako už teisingos tarptautinių santykių sistemos suformavimą, būtent sistemos, kuri remiasi tokiais principais: tai lygių teisių, tikro bendradarbiavimo, pagarbos kultūrai ir tradicijoms, įvairių valstybių bei tautų darniam bendravimui“. Ir Putino žodžiai siejasi būtent su ta Europa, kuri buvo prarasta.