Šalia karas, o pilietiniam pasipriešinimui deramai iki šiol nepasirengta

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: https://ekspertai.eu/salia-kar... 2023-05-21 14:35:00, skaitė 400, komentavo 24

Šalia karas, o pilietiniam pasipriešinimui deramai iki šiol nepasirengta

 

Nors karas Rytų Ukrainoje jau vyksta nuo 2014 m., o ypač intensyvus kariniai veiksmai visoje Ukrainoje, prasidėję 2022 vasario 24 d., tęsiasi iki šiol, paaiškėjo, kad Lietuvoje pilietiniam pasipriešinimui deramai vis dar nepasirengta, dar tik planuojama tai daryti.

Apie tai skelbiama Vyriausybės paviešintoje analitinėje analizėje „Planuose – kasmet 50 tūkst. pilietinio pasipriešinimo žinių įgijusių Lietuvos gyventojų“.

„Neginkluoto pasipriešinimo srityje pagrindinis prioritetas turi būti teikiamas piliečių mokymams. Numatoma, kad per artimiausius trejus metus bus pasiektas proveržis šviečiant visuomenę ir rengiant ją neginkluotam pilietiniam pasipriešinimui.

Planuojama atnaujinti pilietinio pasipriešinimo kursų turinį, o rengimą pilietiniam pasipriešinimui padaryti privalomu valstybės tarnautojams, rekomenduojamu viešajam sektoriui bei prieinamu visiems pilietinio pasipriešinimo žinių gauti norintiems žmonėms.

„Labai svarbu, kad šiandien ne tik širdimi ir visa įmanoma pagalba būtume Ukrainoje, bet ir išnaudotume šį laiką valstybės nacionaliniam saugumui ir pilietiniam pasipriešinimui stiprinti. Tai reiškia, kad turime stiprinti pilietinę valią priešintis ir turėti visus įrankius bei planą, ką, atėjus išbandymo metui, kiekvienas turime daryti. Tikiu, kad bendromis jėgomis užtikrinsime būtiniausią nacionalinio saugumo sąlygą – sąmoningų piliečių indėlį į šalies saugumo ir gerovės kūrimą, pasirengimą kritiniu atveju prisidėti prie valstybės gynybos“, – pasakė premjerė Ingrida Šimonytė.

„Šiandien iš visuomenės labiausiai girdime poreikį įgyti praktinių žinių ir įgūdžių įgyvendinti pilietinį pasipriešinimą. Netrukus startuosime su piliečių rengimo programa, kuri užtikrins sistemingus ir visiems prieinamus įrankius pasirengti neginkluotam pilietiniam pasipriešinimui. Pasirengimas pilietiniam pasipriešinimui yra procesas, kur reikalingas abipusis indėlis. Esame suinteresuoti gynybai pasitelkti visą gyventojų pilietinės galios potencialą, todėl kuriame sąlygas ir įrankius piliečiams įgyti reikiamų žinių“, - pasakė Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.

Jau šiemet startuos nuotolinė mokymų platforma. Ji sudarys galimybę susipažinti, kas yra pilietinis pasipriešinimas, kokie galimi piliečių vaidmenys valstybės gynyboje bei kaip pasirengti pačiam ar parengti savo šeimą pilietiniam pasipriešinimui. Išklausiusiems bazinius mokymus bus suteikiami sertifikatai.

Planuojama, kad tokius bazinius pilietinio pasipriešinimo mokymus internetinėje platformoje per 2024 metus galės išklausyti 50 tūkst. žmonių: valstybės tarnautojai, ginklų turėtojai, norą išreiškę šalies gyventojai. 2025 ­­metais bazinių žinių įgijusių žmonių skaičius turėtų pasiekti 100 tūkst.

Numatomi mokymai ir potencialiems pilietinio pasipriešinimo organizatoriams ir vadovams, specializuoti kursai, skirti svarbias kompetencijas turintiems žmonėms, pavyzdžiui, inžinieriams, IT specialistams.

Planuojama, kad neginkluoto pilietinio pasipriešinimo mokymų rengimą koordinuos Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos. Į rengimą pilietiniam pasipriešinimui bus įtraukiama Lietuvos šaulių sąjunga, tikimasi pasitelkti ir savivaldą, kitas susijusias organizacijas.

Visuomenė jau šiandien apie pilietinį pasipriešinimą ir savo vaidmenį valstybės gynyboje gali sužinoti Krašto apsaugos ministerijos interneto svetainėje: pasipriesinimas.kam.lt.“, - informuojama Vyriausybės pranešime visuomenei.

Susiję:

Kvietimas taikiam visuotiniam pilietiniam pasipriešinimui

Pasipriešinimas