Autorius: BūkimeVieningi.lt Šaltinis: https://bukimevieningi.lt/g-la... 2021-12-05 03:19:00, skaitė 601, komentavo 5
Lietuvoje veikiantis socialinis tinklas Facebook už jų „bendruomenės“ neatitinkančią nuomonę jau ne vieną tūkstantį lietuvaičių kasdien pasiunčia 30-čiai dienų „atostogų“. Bet mūsų užsienio ministras to nepastebi. Jis kalba apie nedemokratinių šalių veiksmus, o Lietuvą laiko demokratijos pavyzdžiu.
Gruodžio 3 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pasisakė Valstybių koalicijos dėl laisvės internete (Freedom Online Coalition, FOC) nuotoliniame aukšto lygio užsienio reikalų ministrų susitikime. Šis renginys užbaigė lapkričio 30 – gruodžio 3 dienomis koalicijos pirmininkės Suomijos surengtą jubiliejinę, dešimtąją konferenciją.
Ministras savo kalboje atkreipė dėmesį į nerimą keliančius nedemokratinių režimų veiksmus, kuriais siekiama varžyti išraiškos laisvę, cenzūruoti ar kitaip riboti informacijos sklaidą internete. Ministras G. Landsbergis kvietė didinti demokratijų tarpusavio bendradarbiavimą, solidarumą su pilietine visuomene bei verslu, siekiant, kad internetinė erdvė būtų saugi, gerbianti fundamentalias žmogaus teises ir prieinama kiekvienam.
„Reikėtų atsižvelgti į tai, kad technologiniai žodžio laisvės instrumentai ne visada naudojami pagal paskirtį, jie taip pat skatina neapykantos, nepasitikėjimo plitimą ir gali laikyti žmones hermetiškame dezinformacijos burbule, kuris savo ruožtu silpnina visuomenes“, – pabrėžė G. Landsbergis.
Ministrų susitikime pasisakė 28 šalių užsienio reikalų ministrai, įskaitant Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstybės sekretorių bei visų Baltijos šalių ministrus. Susitikimą atidarė koalicijos iniciatoriai ir vieni iš įkūrėjų – buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ir buvęs Nyderlandų užsienio reikalų ministras Uri Rosenthal.
Renginio metu paskelbta koalicijos 10-mečio deklaracija „Towards a Rules-based, Democratic and Digitally Inclusive World“, kurioje užsienio reikalų ministrai pakartotinai išreiškia politinį įsipareigojimą ginti ir propaguoti žmogaus teises internete pagal Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją bei kitus žmogaus teisių įsipareigojimus. Buvo pabrėžtas siekis didinti demokratijų vienybę, reaguojant į dezinformacijos kampanijas ir žmogaus teisių pažeidimus internete.
Freedom Online Coalition – tai 2011 metais įkurta valstybių grupė, kuri yra įsipareigojusi bendradarbiauti, skatinant interneto laisvę ir suteikiant asmenims galimybes įgyvendinti savo teises bei pagrindines laisves internetinėje erdvėje.
FOC narės: Argentina, Australija, Austrija, Kanada, Kosta Rika, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Gruzija, Vokietija, Gana, Airija, Italija, Japonija, Kenija, Latvija, Liuksemburgas, Maldyvai, Meksika, Moldova, Mongolija, Nyderlandai, Naujoji Zelandija, Norvegija, Lenkija, Ispanija, Švedija, Šveicarija, Tunisas, Jungtinė Karalystė, JAV ir Lietuva.
BV inf.