Rolandui Paksui atsiveria kelias grįžti atgal į prezidentūrą: svarstymo stadija įveikta

Autorius: Motiejus Sinkevičius (respublika.lt) ir Elta inf. Šaltinis: https://minfo.lt/aktualijos/st... 2021-11-11 18:00:00, skaitė 269, komentavo 5

Rolandui Paksui atsiveria kelias grįžti atgal į prezidentūrą: svarstymo stadija įveikta

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje svarstymo stadiją įveikė Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą Rolando Pakso byloje įgyvendinanti Konstitucijos pataisa.

Už šią pataisą svarstymo metu balsavo 118 parlamentarų, 2 balsavo prieš.

Palaikymą projektui išsakė Liberalų sąjūdžio (LRLS) frakcijos narys Raimondas Lopata. Parlamentaras tikino, kad Lietuva, priėmus šias pataisas, nebūtų išskirtinė valstybė Europos Sąjungoje, kadangi šiuo metu šalyje galiojantį draudimą visam gyvenimui eiti Seimo nario, ministro ar prezidento pareigas taiko vos kelios kitos valstybės.

„Iš 27 Europos Sąjungai priklausančių valstybių, kai asmuo gali visam laikui prarasti teisę vėl būti išrinktas, tokia taisyklė galioja tik Čekijoje, Portugalijoje, su išimtimis Prancūzijoje. Laikinai prarasti teisę eiti šias pareigas, priklausomai nuo įvykdyto nusižengimo rimtumo galima Armėnijoje, Austrijoje, Azerbaidžane, Latvijoje, Lenkijoje, Sakartvele. Kitų šalių atveju politinių teisių atėmimas įvykdžius nusižengimą nėra taikomas. Akivaizdu, kad pritarus šiam projektui Lietuva neiškris iš europinio konteksto“, –  Seimo posėdyje argumentus už projektą dėstė R. Lopata.

Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų priėmimo stadijoje balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių.

Priėmus Pagrindinio šalies įstatymo pataisą, būtų sudarytos teisinės prielaidos asmeniui, praėjus ne mažiau kaip 10 metų po konstitucinės sankcijos pritaikymo, t. y. po pašalinimo iš einamų pareigų ar Seimo nario mandato panaikinimo apkaltos proceso tvarka už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą, vėl įgyti teisę eiti Konstitucijoje nurodytas pareigas, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

Tai reikštų, kad R. Paksas vėl galėtų siekti prezidento, Seimo ar Vyriausybės nario posto.

Petras Gražulis: tai tautos ir demokratijos klausimas

Ilgametis Rolando Pakso bendražygis, parlamentaras Petras Gražulis portalui Respublika.lt teigė, jog Rolando Pakso sugrįžimas galimas. „Ši antidemokratinė situacija tęsėsi daugiau nei 14 metų. Negana to, kad teisėtai žmonių išrinktą prezidentą nuvertė saujelė suinteresuotų konkurentų, tai dar ir atimta teisė dalyvauti rinkimuose. Tai ne tik R.Pakso klausimas, tai visos tautos klausimas, iš kurios yra atimta teisė balsuoti už vieną populiariausių politikų Lietuvoje - Rolandą Paksą. Tikiuosi Seimui pagaliau užteks valios ir bus nutrauktas šis teisinis ir demokratinis nihilizmas. Galų gale tiek Europos, tiek pasaulio institucijos dėl to pasisakė vienareikšmiškai. Jei šios pataisos nebus priimtos, demokratine valstybe mes vadintis negalėsime" - teigė Seimo narys Petras Gražulis.

Respublika primena:

2011 metų sausio 6 dieną Europos žmogaus teisių teismas konstatavo, kad nušalinant Prezidentą Rolandą Paksą buvo pažeistas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos (toliau - EŽTK) Pirmojo protokolo 3 straipsnis.

2014 metų kovo 25 dieną, Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių Komitetas priėmė išvadą, kurioje teigė, kad Lietuva, visam gyvenimui suvaržiusi teisę dalyvauti rinkimuose, pažeidė Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto 25 straipsnį ir tuo pačiu Rolando Pakso politines teises „balsuoti ir būti išrinktam per reguliariai rengiamus teisingus rinkimus remdamasis visuotine ir lygia rinkimų teise, slaptu balsavimu, kurie garantuoja laisvą rinkėjų valios išreiškimą."

Lietuvai nevykdant šių institucijų sprendimų, gresia oficialios sankcijos tarptautiniu mastu.

Šaltinis