Ramūnas Karbauskis: Kodėl farmacininkai beveik 8 kartus pakėlė vaistų kainas?

Autorius: BūkimeVieningi.lt Šaltinis: https://bukimevieningi.lt/ramu... 2020-10-02 10:35:00, skaitė 1560, komentavo 7

Ramūnas Karbauskis: Kodėl farmacininkai beveik 8 kartus pakėlė vaistų kainas?

10 farmacijos kompanijų nusprendė sudalyvauti Seimo rinkimuose, puikiai žinodamos, kad rinkimų išvakarėse užkeltos (ar pagal reikalavimus nemažintos) vaistų kainos lems, jog jų gaminami vaistai bus išbraukti iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo, o tai neabejotinai taps puikiu pretekstu žmonių nepasitenkinimui kurstyti. Tokiu būdu bus siekiama parodyti, koks esą blogas tas Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga!

Gi kompensuojamųjų vaistų sąrašus tvirtina būtent Sveikatos apsaugos ministras.

​Visuomet jautėme, kad kai kurie farmacijos pramonės atstovai bando dalyvauti politikoje, panašu, turėdami savo satelitus Seime. Tik netikėjome, kad ateis ta diena, kuomet, sumenkus satelitų galioms, kai kurios agresyvios įmonės ims daryti politiką savo priemonėmis, nusispjaudamos į žmonių sveikatą ir gyvybes.

Suprantu, kad tai puikus farmacininkų kerštas ne tik ministrui, bet ir valdantiesiems, siekiantiems įsteigti valstybines vaistines bei sistemingai ketverius metus mažinantiems farmacininkų galimybes pasipelnyti iš Lietuvos žmonių.

​Farmacininkų pyktis ir kerštas suprantamas: juk pacientų bendra mokama priemokų suma, tenkanti vienam kompensuojamajam receptui, sumažėjo net 67 proc.: nuo 5,7 Eur (2017 m. birželis) iki 1,88 Eur (2020 m. rugpjūtis). Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) sutaupoma dalis dėl mažėjančių vaistų kainų leido per ketverius metus pradėti kompensuoti daugiau kaip 130 naujų veikliųjų medžiagų.

Vien dėl to, kad priėmėme sprendimą kompensuojamųjų vaistų kainas peržiūrėti keturis kartus per metus, esame PSDF biudžetui sutaupę per 12 milijonų eurų. Palyginimui – tos sumos pakanka šešerius metus kompensuojamus vaistus senjorams nuo 75 metų skirti nemokamai.

​Stebina tik keršto būdų ciniškumas. Jei anksčiau buvo apsiribojama įvairiais užsakomaisiais straipsniais žiniasklaidoje, dabar – nusitaikyta į Lietuvos žmonių sveikatą.

Kaip kitaip suprasti ir vertinti tą faktą, kad 10 farmacijos kompanijų Lietuvai pateiktos vaistų kainos net kelis kartus viršija vidutinę Europos Sąjungos referencinių šalių kainą? Pavyzdžiui, vieno kardiologinio vaisto kainos kitose ES šalyse vidurkis siekia apie 0,8 Eur už pakuotę, o Lietuvai pateikta kaina yra daugiau kaip 3 kartus didesnė! Cukriniam diabetui skirtų vaistų kaina yra dvigubai ir net šešis kartus didesnė. Dar kitų vaistų kainos didesnės vos ne aštuonis kartus.

​Kodėl staiga farmacininkai nusprendė, kad diabetu sergantis žmogus ar Lietuvos valstybė už tą patį vaistą turi mokėti du, tris ar net šešis kartus daugiau, nei kiti europiečiai? Tokių kainų skirtumų neįmanoma paaiškinti logistikos ar rinkos ypatumais, juolab ir patys farmacininkai Lietuvos rinkai anksčiau tuos vaistus jau tiekė pigiau, pigiau juos teikia ir toliau… bet už Lietuvos ribų.

Dar keisčiau yra tai, kad jau pilasi grasinimai palikti Lietuvos rinką, jei mes nesutiksime mokėti tuos du, tris ar šešis kartus brangiau, nei moka mūsų kaimynai. Kitaip, nei šantažu, to pavadinti negali.

​Lietuva tikrai nėra tokia turtinga, kad mokėtų nerealias sumas – mes turime investuoti ne į farmacijos verslininkų pelnus ir lobistus, o į vaiko pinigus, senjorų pajamas, mūsų vaikų gaunamo mokslo kokybę ir kitas svarbias sritis.

Todėl vesime derybas su farmacijos verslu, apeliuodami į jų pilietiškumą ir socialinę atsakomybę ypač dabar, kuomet susiduriame su pandemijos grėsmėmis. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga jau kreipėsi į farmacijos pramonę, kviesdamas pasielgti pilietiškai ir nemanipuliuoti Lietuvos galimybėmis įsigyti vaistus.

Šiandien naujas kainynas įsigaliojo. Kartu ministerija šiandien priima sprendimą dėl vaistų skyrimo naujiems pacientams – ši tvarka bus atidėta ir dar kartą dėl jos diskutuojama, tikintis, kad farmacijos kompanijos, pasibaigus rinkimų kampanijai, pagaliau pasielgs sąžiningai.

Hipertenzijos gydymo metodika, dėl kurios iki šiol nesusitaria ją taikysiantys specialistai, taip pat įsigalios vėliau – jos įsigaliojimas atidėtas iki lapkričio 1 d., o neradus sutarimo – įsigaliojimas bus nukeliamas ir toliau, nes yra svarbu, kad gydymo tvarka būtų priimtina visiems specialistams.

​Iliustracijai, kaip farmacijos kampanijos elgiasi prieš rinkimus Lietuvai siūlydamos du, tris ar šešis kartus brangesnius vaistus, nei kitur ES, pridedu kainų palyginimą,- feisbuke paskelbė Ramūnas Karbauskis.

Dėl šventos ramybės. Tai politinė reklama. Platinama nemokamai.

BV inf.