Rusijos oro gynybos ir kosmoso pajėgos 2021 m. gaus tolimojo nuotolio puolamuosius dronus

Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-08-17 11:09:00, skaitė 1193, komentavo 2

Rusijos oro gynybos ir kosmoso pajėgos 2021 m. gaus tolimojo nuotolio puolamuosius dronus

Karų eiga ir rezultatas artimiausioje ateityje priklausys nuo kovos robotų su dirbtiniu intelektu efektyvumo, Rusijos kariuomenė greitai planuoja turėti kelių rūšių nepilotuojamus puolamuosius orlaivius

Rusijos oro gynybos ir kosmoso pajėgos (VKS) nuo 2021 metų pradės priimti daugiafunkcinius puolamuosius naikintuvus, interviu laikraščiui "Krasnaja Zvezda" sakė VKS vyriausiojo vado pavaduotojas Sergejus Dronovas. Kariuomenės vadovas teigė: "Nepilotuojamų orlaivių naudojimo efektyvumas buvo patvirtintas per specialią operaciją Sirijos Arabų Respublikoje. Naudojant nepilotuojamas oro transporto priemones buvo užtikrintas aukšto tikslumo neteisėtų ginkluotų formacijų taikinių sunaikinimas".

Rusijos VKS trumpojo ir vidutinio nuotolio bepiločių orlaivių sistemos vis dar tarnauja "nuošalyje" problemoms spręsti ir pilotuojamos aviacijos plėtrai. Dronų integracija į vieną informacinę erdvę su kariniais pilotais auga ir ateityje "išmanieji" dronai pasiekti daugiau. Nuo 2021 metų Rusijos daugiafunkciai dronai galės savarankiškai vykdyti žvalgybą ir "strateginiame gylyje smogti priešo taikiniams".

Generolas Dronovas neįvardijo dronų, kurie netrukus bus įtraukti į Oro gynybos ir kosmoso pajėgų kovinę galią, pavadinimų. Tačiau yra žinoma, kad sunkusis "Ochotnik" pasieks operatyvinę parengtį iki 2024 metų, o dar yra du didelios galios rusiški dronai "Altius" ir "Orion", kurie po sėkmingų bandymų Sirijoje, įtraukti į eksperimentinę eksploataciją.

Pagrindinis "Orion"

Nepilotuojamas "Orion" veikia aukštyje iki 8000 metrų, yra pajėgus ore išsilaikyti nedegindamas degalų bent 24 valandas, naudingoji apkrova yra iki 250 kg (prietaiso svoris yra 1100 kg). Jis yra 8 metrų ilgio, o sparnų plotis — 16 metrų. Jis aprūpintas stūmokliniu varikliu APD-110/120 su dviejų ašmenų AV-115 sraigtu, kurio skersmuo yra 1,9 metro.

Kovos spindulys priklauso nuo valdymo principo (operatorius ant žemės arba nuosava programa). Įrenginys gali nešti didelio tikslumo raketas ir smogti į taikinius giliai priešo teritorijoje. Dronas užtikrintai įgyvendino dizainerių iškeltą puolamąjį potencialą Sirijoje, kur, kaip teigia kinų leidinys "Huangqiu Shibao", nuolat yra apie 80 įvairių modifikacijų Rusijos dronų. Viename iš vaizdo įrašų "Orion" smogia į karinę tvirtovę Zaka mieste šiaurinėje Hamos provincijoje.

"Orion" (ir kitų Rusijos sunkiųjų dronų) raketų ir bombos ginkluotė minimaliai aprašyti atviruose šaltiniuose. Tačiau vasarį "Taktinių raketų ginkluotės korporacijos" generalinis direktorius Borisas Obnosovas žurnalistams papasakojo apie lengvųjų dronų arsenalo kūrimą — specialią mažo dydžio amuniciją, sveriančią nuo 50 iki 100 kg, skirtą įvairiausiems tikslams. Augant skaičiavimo galiai ir tobulinant sudėtingesnius dirbtinio intelekto algoritmus, ateinančiais metais gali smarkiai padidėti lengvųjų, labai tikslių ginklų, efektyvumas.

"Orion" įveikė reikšmingą tyrimų ir plėtros kelią, sėkmingai eksploatuojamas. "Orion" projektas buvo pradėtas Rusijos gynybos ministerijos įsakymu 2011 metais, skrydžio bandymai pradėti 2016 metais, o su bombomis — 2018 metais.

"Orion" vidutinio aukščio drono serijinė gamyba pradėta 2019 metų rugpjūčio mėnesį. Planuojama per metus pagaminti iki 30 tokių transporto priemonių (kiekviename komplekse yra nuo trijų iki šešių dronų, atsižvelgiant į paskirtas užduotis — žvalgybą ar puolimą).

Gamybos įmonė ("Kronštadt group") anksčiau paskelbė, kad "Orion" eksporto versija bus puolamojo pobūdžio. Ši informacija jau sudomino Rusijos partnerius karinio-techninio bendradarbiavimo srityje. Žinoma, sėkmingą "Orion" paleidimą pastebėjo ir Rusijos nedraugai.

Autonominis "Altius"

Sunkusis ilgo nuotolio turbopropelerinis dronas "Altius" pirmąjį savo automatinį skrydį padarė 2019 metų rugpjūtį. Ši mašina, kurios sparnų plotis yra 28,5 m, o korpuso ilgis — 11,6 m, dvi dienas gali nešti iki 2 tonų kovinę apkrovą 250 km / h greičiu, iki 12 tūkstančių metrų aukštyje ir įveikti iki 10 tūkstančių kilometrų atstumą. Įvairių šaltinių duomenimis, drono, sukurto naudojant kompozicines medžiagas, svoris yra nuo penkių iki šešių tonų.

Inercinė navigacijos sistema SP-2 sumažina galimybę aptikti įrenginį ore, suteikia papildomą atsparumą elektroninėms priešo priemonėms. Turėdamas dirbtinį intelektą (visus "smegenis" žadama įrengti iki 2020 metų pabaigos), nepilotuojamas "Altius" gali autonomiškai bendrauti su pilotuojamais orlaiviais be operatoriaus dalyvavimo. Pavyzdžiui, norėdamas gauti taikinio paskyrimą iš galingesnio naikintuvo "Su-57" radaro. Planuojama, kad sunkusis ir labai intelektualusis "Altius" bus naudojamas Rusijos aviacijos ir Rusijos karinėmis jūrų pajėgomis.

Šaltiniai karinio jūrų laivyno generaliniame štabe ir oro gynybos ir kosmoso pajėgose anksčiau pranešė, kad žvalgybos modifikacijai "Altius" bus suteiktas ypač tolimas radaras ir naujausia optoelektroninė įranga, o puolimo dronas galės nešti priešlaivines raketas. Spėjama, kad kalbama apie žemo aukščio "X-35" raketa, kurios nuotolis iki 260 km ir masė apie 500 kg, su palydovinės navigacijos sistema ir aktyvaus pasyvaus radaro nukreipimo galvute (šiuo atveju "Altius" galima įrengti iki keturių priešlaivinių raketų).

Uralo civilinės aviacijos gamykloje (UAB "UZGA"), su kuria Rusijos gynybos ministerija 2019 metų gruodžio mėnesį pasirašė sutartį atlikti "Altius-RU" nepilotuojamo orlaivio mokslinius tyrimus ir plėtrą, vyksta serijinė naujausio drono gamyba. Pakeliui tobulinama perspektyvių aviacijos kompleksų dislokavimo sistema, o tai yra daugiau nei šimtas aerodromų.

Didėjantis aukšto nuotolio ir ilgo nuotolio dronų dominavimas ore, aktyvus puolamųjų žvalgybinių dronų naudojimas ir "intelektualizavimas“ bei bendros karinių specialistų ir kovinių robotų operacijos tampa negrįžtama tendencija. Masinis Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų aprūpinimas nepilotuojamais orlaiviais žymiai padidins jų kovinio naudojimo efektyvumą, sukurs neįveikiamas kliūtis potencialaus agresoriaus kelyje — ore, sausumoje ir jūroje.

Tuo tarpu 2022 metais Rusija planuoja "pakelti ant sparno" dar vieną sunkųjį droną. Tai yra "Sirius", galintis išbūti ore iki 40 valandų, įveikti iki 10 tūkstančių kilometrų (295 km / h greičiu), iki 12 tūkstančių metrų aukštyje ir apkrautas viena tona.

Prioritetinis Rusijos Federacijos aviacijos pajėgų "protingos" žvalgybinės ir puolamosios bepiločių aviacijos vystymas žymiai padidins esamų ir būsimų aviacijos ginklų efektyvumą ir sumažins galimą personalo praradimą.

Karų eiga ir rezultatas artimiausioje ateityje priklausys nuo kovos robotų su dirbtiniu intelektu, kurie šiandien intensyviai formuojami ir tobulinami visose taikymo srityse, efektyvumo. Nepakenčiami ir "nenugalimi" robotizuoti dronai natūraliai atlieka vis daugiau ir daugiau pilotuojamos aviacijos funkcijų.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.