Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-08-16 13:04:00, skaitė 1542, komentavo 2
Vakarų "partneriai" taip nerimauja dėl Rusijos sėkmės aukštųjų technologijų ginklų srityje, kad net autoritetingas finansų ir ekonomikos žurnalas "Forbes" rugpjūčio 7 dieną paliko pagrindinę temą ir pateikė nerimą keliantį Rusijos sunkiojo drono S-70 "Ochotnik" (Hunter) savybių palyginimą su panašiais JAV dronais.
Amerikiečių leidinys pažymi: skirtingai nuo JAV oro pajėgų "darbinio arklio" MQ-9, Rusijos žvalgybinis ir smogiamasis dronas yra skirtas ne kovai su užpuolikais (be oro gynybos), bet plataus masto kariniams konfliktams.
Jis gali gabenti žvalgybininkų reikmenis ir daugiau kaip 6 tonas bombų arba raketų maždaug 5000 kilometrų atstumu. "Ochotnik" turi "precedento neturinčias galimybes" ginklų diapazono ir įvairovės atžvilgiu. Išoriškai panašus į projektą "X-47B Northrop Grumman", tačiau eina kitu keliu. Paskelbta, kaip smarkiai paspartinti nematomojo "Ochotnik" plėtrą, kurio serijiniai pristatymai prasidės 2024 metais.
Panašus projektas JAV įstrigo. Pirmasis amerikietiško sunkiasvorio "UAV X-47B"skrydis įvyko 2011 metais. (Tuo metu korporacija "Suchoi" dar tik pradėjo kurti "Ochotnik"). 2013 metais Pentagonas pradėjo programą, kuria siekiama pritaikyti perspektyvų bepilotį karinėms jūrų pajėgoms - UCLASS - siekdamas iki 2020 metų pasiekti mašinos operatyvinę parengtį (keturios dalyvaujančios įmonės gavo po 15 mln. USD). O 2015 metais Karinio jūrų laivyno specialistai suabejojo denio puolamojo drono reikalingumu (efektyvumu). Ir tada viskas žlugo. Vykdant UCLASS programą, drono statusas palaipsniui buvo sumažintas iki žvalgybinio ir tiesiog "skraidančio tanklaivio".
JAV oro pajėgos šiandien atsargiai išbando kitą, palyginti nedidelį, "XQ-28 Valkyrie" smogiamąjį aparatą, galintį pakelti tik 450 kg naudingo krovinio (vieną ar dvi bombas ar raketas) ir neturi savybės būti nematomu.
"Forbes" yra priverstas konstatuoti: anksčiau startavusios, "JAV gali užbaigti distanciją už Rusijos nugaros". O aukštųjų technologijų ginklų srityje tai jau yra tendencija.
Anksčiau amerikiečių leidinys "The Drive" taip pat skyrė visą seriją leidinių sunkiajam Rusijos nepilotuojamam "Ochotnik": panašus į naikintuvą, "atrodo gana įspūdingai — apie 38 pėdų ilgio ir 62 pėdų sparno ilgio" (tai yra 11 ir 19 metrų), matmenys leidžia sudėti ginklus į vidų, o konstrukcija — skristi viršgarsiniu greičiu kartu su naujausiu pilotuojamu naikintuvu "Su-57".
Susidomėjimas yra natūralus. Šalių, galinčių sukurti sunkų žvalgybą ir smogti bepiločiams orlaiviams, ratas yra per siauras. Ir dar niekas neįvaldė smūgiuojančių dronų integravimo su 5-osios kartos naikintuvais technologijos. Tikriausiai Rusija bus pirmoji.
Tikslios "Ochotnik" savybės, kovinė misija, įranga ir ginklai ilgai išliks paslaptyje. Yra žinoma, kad dronas pagamintas pagal "skraidančio sparno" schemą, naudojant kompozicines medžiagas, kurios sumažina prietaiso matomumą priešo radarams. Įrengtas reaktyvinis variklis su kontroliuojamu traukos vektoriumi, jis sukuria apie 1000 kilometrų per valandą greitį. Jis gali gabenti 5-6 tonas kovinio krovinio. Kilimo svoris — iki 20 tonų.
Jis gali veikti esant stipraus oro gynybos pasipriešinimo sąlygoms. Bandomieji skrydžiai tęsiasi antrus metus.
Be to, "Ochotnik" ir daugybei jo "mažesnių brolių" yra integruotas dirbtinis intelektas. Tikimasi, kad junginiuose su sunkiaisiais naikintuvais "Su-57" (pirmajame RF gynybos ministerijos etape buvo užsakyti 76 orlaiviai) "išmaniųjų bepiločių "Ochotnik" kovinės galimybės žymiai padidės.
Galų gale, "Su-57" sugeba aptikti oro ir žemės taikinius iki 400 kilometrų atstumu, sekti iki 62 objektų ir perduoti duomenis apie taikinį bepiločiui. Atsižvelgiant į akivaizdų Su-57 pranašumą prieš Amerikos penktosios kartos naikintuvus (išskirtinės akrobatinės savybės, 10 tonų arsenalas (įskaitant viršgarsinius ginklus), unikalus pagrindinis radaras ir optoelektroninė taikinio aptikimo sistema), didžiulės galimybės veiksmingai bendrauti tarp piloto ir kovos robotų, tokių kaip "Ochotnik".
Sunkus žvalgybinis ir smogiamasis dronas gali tarnauti Kosmoso pajėgose ir Rusijos kariniame jūrų laivyne. Be to, "Ochotnik" ir modifikuotas "Su-57" taip pat gali drauge vykdyti kovines misijas.
Rugpjūčio 7 dieną Jungtinių Valstijų oro pajėgos paskelbė, kad Nevadoje baigėsi trijų dienų pratybos, kuriose dalyvavo daugybė F-22 "Raptors" ir F-35A "Joint Strike Fighter", "B-2A Spirit" slaptasis bombonešis ir "RQ-170 Sentinel" slaptasis dronas ( iš ypatingo slaptumo 44-ojo žvalgybos eskadrono), taip pat "matomieji" F-15E naikintuvai "Strike Eagle" ir elektroninį karo lėktuvą "EA-18G Growler Navy". Šis 1,4 milijono USD kainavęs renginys atrodo kaip rimtas pasiruošimas agresijai prieš aukštas technologijas įvaldžiusį priešininką, kurio JAV neturi nei Šiaurės, nei Pietų Amerikoje.
Manevrų metu lėktuvai praktikavo slaptą įsiskverbimą į ešeloninės oro gynybos zonas, elektroninį slopinimą ir įsivaizduojamo priešo gynybinių priemonių bei sistemų sunaikinimą. Nesunku atspėti, kam jie ruošėsi.
Praėjusių metų rugsėjį JAV oro pajėgų Europoje vadas Jeffrey Harriganas paskelbė, kad Pentagonas turi planą pralaužti Kaliningrado srities daugiasluoksnę oro gynybą, o spalį buvo paskelbtas planas, kaip Lenkija ir JAV prasiverš pro daugiasluoksnę Kaliningrado sritį.
Pentagonas vis labiau ir beatodairiškai "tramdo" Rusiją prie Rusijos sienų. Oro erdvėje virš Baltijos ir Juodosios jūros Amerikos žvalgybininkai tiesiog pasmerkti šūviams. Tai atviros ir neatsakingos provokacijos, siekiant konceptualų konfliktą paversti ginkluotu.
Tuo tarpu 2020 metais padidėjęs Jungtinių Valstijų žvalgybinių orlaivių perėmimų skaičius šalia Rusijos Federacijos sienų gali turėti tragiškų padarinių. Amerikiečių žurnalo "The National Interest" ekspertai aiškiai teigia, kad dėl incidentų kaltas tik Vašingtonas, nes būtent NATO kariuomenė supa Rusijos Federacijos sienas, o ne atvirkščiai.
Rusija yra priversta reaguoti kaupti smogiamuosius ir gynybinius išteklius visose kovos vietose — žemėje, jūroje, ore. Sunkiojo puolimo drono "Ochotnik" atsiradimas yra logiškas ir savalaikis.
"Global Firepower" duomenimis, JAV yra apie 2000 puolimo lėktuvų. Iš viso Pentagone yra daugiau nei 5000 orlaivių, ir tai be NATO sąjungininkų kovinės aviacijos. Palyginimui: Rusijos gynybos ministerijoje yra apie 870 naikintuvų, sprogdintojų ir puolamųjų lėktuvų ir tik apie 4000 lėktuvų. Ko gero, Rusijos lėktuvų nepakanka hipotetiniam Vašingtono "sulaikymui" iš Meksikos ar Kubos teritorijos, tačiau Maskva sau tokio tikslo nekelia.
Eurazijos žemyne Rusijos Federacijos oro erdvės pajėgos sprendžia tik gynybines užduotis, o naikintuvų aviacijos galimybės žymiai papildo oro gynybos ir priešraketinės gynybos sistemas bei sistemas, esančias daugiausia palei Rusijos sienas. Planai pralaužti sluoksniuotą oro gynybos sistemą ir atitinkami JAV oro pajėgų "slapti" mokymai Nevadoje yra taktiškai nenaudingi ir mirtinai pavojingi JAV kariškiams.
Bepilotis "Ochotnik" yra šuolis į ateitį ir yra tik vienas iš gerų šimto perspektyvių Rusijos instrumentų, kuriais siekiama viršenybės oro erdvėje. Rusijos aukštųjų technologijų gynybiniai pajėgumai duoda atsaką didėjančiai grėsmei, pateisina blogiausius Vakarų "partnerių" lūkesčius, atsveria Pentagono ir NATO kiekybinį pranašumą atskirų ginkluotųjų pajėgų ir įprastinių ginklų komponentų atžvilgiu.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.