Autorius: Algimantas Lebionka Šaltinis: https://lebionka.blogspot.com/... 2020-08-01 12:47:00, skaitė 2511, komentavo 6
Žemiau aš pateikiu santrauką mokslinių publikacijų, įrodančių, kad kaukės praktiškai neturi jokios prasmės kovojant su Covid-19 „pandemija“.
Kaukės buvo skirtos, tam, kad sulėtinti Covid-19 epidemiją, kad neperkrauti sveikatos apsaugos sistemos. Iš pradžių PSO nerekomendavo dėvėti kaukių, išskyrus tuos, kurie labiausiai pažeidžiami (senyvi ir žmonės su susilpnintu imunitetu).
Po mėnesio plokštelė pasikeitė. Prasidėjo „kaukės visiems“ isterija. Nesvarbu kokios, nesvarbu ar apsaugančios, svarbu, kad trukdančios gyventi. Verslininkai, orientuoti gauti pelną ir siekiantys patenkinti paklausą, vykdė savo veiklą neatsižvelgdami į kaukių efektyvumą, į mokslininkų rekomendacijas.
Daugelis mokslininkų „pandemijos“ pradžioje neigė „kaukių visiems“ efektyvumą.
Jie tvirtino, kad kaukės gali atnešti daugiau žalos, negu naudos.
Buvo teigiama, kad kaukės gali susilpninti imunitetą. Buvo ir nuomonė, kad nors kaukės ir yra neefektyvios, tačiau „atlieka simbolinį vaidmenį“, „pas sveikatos apsaugos darbuotojus padidina saugumo jausmą“. Kitais žodžiais, kaukės yra naudingos tuomet, kai tikima tuo, nors ir jų dėvėjimas yra beprasmis.
Tyrimai parodė, kad įvairios kaukės praleidžia iki 97% koronavirusų.
Medžiaginių kaukių tyrimas 1918 metų daug rimtesnės gripo pandemijos metu neparodė teigiamų kaukių dėvėjimo rezultatų.
Dar kitas tyrimas parodė, kad medžiaginės kaukės yra ypač neefektyvios lyginant su medicinos kaukėmis.
Chirurginės ir medvilninės medicininės kaukės buvo efektyvesnės, tačiau turėjo nedidelį efektyvumą.
„Kaukių visiems“ politikos gynėjai pažymi, kad respiratoriai N95 apsaugo nuo Covid-19 infekcijos, tačiau šie respiratoriai nenaudojami visuomenės (Lietuvoje sau leido juos naudoti Seimo ir Vyriausybės nariai), o taip pat kai kurie sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai). Tačiau jų efektyvumas, manoma, priklauso nuo to, ar respiratoiai teisingai uždėti.
Tai leidžia galvoti, kad net N95 respiratorių naudojimas turėtų menką efektą, apie ką kalba kitas tyrimas.
Potenciali kaukių dėvėjimo žala ypač aktualus klausimas, nes daugelis žmonių mano, kad kaukės nešiojimas negali atnešti jokios žalos, net jei ji ir nėra efektyvi. Tačiau daugelis tyrimų rodo, kad ilgalaikis kaukių dėvėjimas iš tikrųjų sukelia didesnę virusinės infekcijos tikimybę.
Kitos teorijos, aiškinančios, kad kai kada kaukės sukelia padidintą infekcijos dažnį, nurodo į imuninės funkcijos sutrikimą, sukeltą deguonies deprivacijos, kas irgi gali sukelti neigiamas pasekmes, ypač nėščiosioms ir astmatikams.
Problema ne tame, kad kaukės visiškai nenaudingos bet kokiomis aplinkybėmis, bet tame, kad jų naudingumas, ką rodo tyrimai, byloja apie tai, kad jų nauda priklauso nuo daugelio veiksnių: tipo, pritaikymo veido formai, naudojimo trukmės, tikslo, aplinkybių – į kurias faktiškai neįmanoma atsižvelgti esant „kaukės visiems“ vajui.
Nėra mokslinių duomenų, kad masinis kaukių dėvėjimas sustabdo virusus, tačiau „kaukių visiems“ politika sukėlė visuomenėje skepticizmą šiai politikai.