Kaip Rusijos "Zircon" pakeis karinio jūrų laivyno taktiką ir jėgų pusiausvyrą

Autorius: Aleksandras Chrolenko Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2020-04-20 07:00:00, skaitė 1105, komentavo 27

Kaip Rusijos

Pirmieji jūrinės hipersoninės raketos "Zircon" bandymai iš branduolinio povandeninio laivo denio planuojami 2024–2025 metais

Rusijos karinio jūrų laivyno karo laivuose ir povandeniniuose vandenyse esančios viršgarsinės raketų sistemos radikaliai pakeis karinio jūrų laivyno kovos taktiką ir jėgų pusiausvyrą Didžiajame vandenyne.

Remiantis "Rossija segodnia" šaltiniu Rusijos Federacijos kariniame-pramoniniame komplekse, pirmieji jūrinės viršgarsinės raketos "Zircon" bandymai iš branduolinio povandeninio laivo denio planuojami 2024–2025 metais.

Raketas planuojama įdiegti 5-osios kartos branduoliniuose povandeniniuose laivuose. "Zircon" pakeis "Granit" ir "Onyx" komplekso priešlaivines raketas. Antžeminiai laivai planuojamu režimu viršgarsinius ginklus gaus greičiau — 2022 metais. O galbūt ir anksčiau. Neseniai vykę ir būsimi "Zircon" paleidimo bandymai iš "Admiral Gorshkov" fregatos priartino serijinę naujausios priešlaivinių raketų sistemos gamybą.

Šioje aukštųjų technologijų srityje Rusija aplenkė labiausiai išsivysčiusias pasaulio šalis. Bandymų serija vykdoma nuo 2016 metų pavasario, o 2017 metų balandį "Zircon" aštuonis kartus viršijo garso greitį. Yra žinoma, kad serijiniai modeliai skris devynis kartus greičiau nei garsas ir pateks į taikinius daugiau nei 1000 kilometrų atstumu. Neatsitiktinai JAV ši raketa buvo vadinama "kvantiniu šuoliu" sukuriant "asimetrinį ginklą", ginantį nuo branduolinės grėsmės. Pentagonas planuoja gauti viršgarsines raketas povandeniniams laivams tik iki 2028 metų.

Raketa "3M22 Zircon", skriejanti daugiau nei 10789 km / h greičiu, yra nesugaunama esamoms ir perspektyvioms priešraketinės gynybos sistemoms. Viršgarsiniai ginklai yra technologijos, kurios nulems karo eigą ir baigtį XXI amžiuje. Ir net taikos metu, Rusijos "Zircon'ų" prižiūrimos, smogiamosios lėktuvnešių grupės ir potencialaus priešo junginiai yra pasmerkti tik imituoti efektyvumą vandenyno platybėse.

Viršgarsinės raketos "Zircon" papildys platų jūrinių "Caliber" tikslių kruizinių raketų, skirtų sunaikinti nejudančius žemės ir jūros taikinius (valdymo centrus, arsenalą, aerodromą ir uosto įrenginius) dieną ir naktį paprastomis ir sunkiomis oro sąlygomis, spektrą.

Kovinis naudojimas

Viršgarsinės raketos "Zircon" jau vien tik savo egzistavimu diktuoja Rusijos Federacijai nepalankių valstybių karinėms jūrų pajėgoms esminius oro gynybos taktikos ir technologijų pokyčius. Tai lemia padidėjusį saugų atstumą nuo Rusijos teritorinių vandenų, žymiai sumažina operacijos erdvę manevruoti. Priešraketinės gynybos sistemų "Aegis" beprasmiškumas neprisideda prie įgulos kovinės dvasios augimo.

Karinės konfrontacijos metu tikėtino priešo lėktuvnešių grupės (ACG) turės pasitraukti toliau nuo "Zircon", daugiau nei 1000 km atstumu nuo Rusijos karinio jūrų laivyno antvandeninių laivų ir povandeninių laivų. Be to, formuluotė "daugiau nei 1000 km" neatmeta, kad atstumas yra daug didesnis. Denyje esančiai aviacijai tiesiog gali nepakakti kuro, kad būtų galima įveikti atstumą iki misijos vietos ir grįžti į laivą. Ateityje (po 2025 metų) didelis Rusijos povandeninių laivų, kuriuose yra "Zircon", slaptumas padarys puolančių potencialių priešų lėkuvnešių grupes pažeidžiamas bet kurioje pasaulio vandenyno vietoje.

Nematoma plazmos debesyje "Zircon" per kelias sekundes sugeba įveikti priešo oro gynybos zoną. Oro gynybos sistemos neturės laiko aptikti taikinio ir atstumti smūgio. Britanijos žiniasklaida jau išreiškė susirūpinimą dėl naujų rusiškų ginklų. Pavyzdžiui, šiuolaikinio "Karališkojo jūrų laivyno" oro gynybos sistemos gali numušti oro taikinius, skriejančius ne didesniu kaip 3700 km / h greičiu, o Rusijos "Zircon" yra tiesiog "nesustabdoma" raketa, galinti, britų stebėtojų teigimu, "vienu smūgiu sunaikinti du naujus šešių milijardų svarų vertės britų lėktuvnešius".

Iš tiesų didžiulė viršgarsinės raketos kinetinė energija leidžia "perpjauti" pusiau "Arleigh Burke" tipo eskadrinį minininką. Šis ryškus efektas buvo pastebėtas atliekant Rusijos ir Indijos kruizinės raketos "BrahMos" bandymus (tris kartus viršijus garso greitį per visą skrydį).

Tikimybė, kad skrydžio trajektorijoje kas nors galės pažeisti "Zircon", yra praktiškai lygi nuliui, pasaulyje nėra ginklų prieš šias raketas. Rusijos viršgarsiniai ginklai neturi konkurentų pasaulyje. Net Vakarų tyrimų centras buvo priverstas tai pripažinti. Be to, "Zircon" yra ne iššūkis, o atsakymas.

Pentagonas pripažino atsilikimą šioje srityje. Projektas "Prompt Global Strike" gęsta, tačiau branduolinio ginklo panaudojimas siekiant "ryžtingų rezultatų ir atkuriant strateginį stabilumą" ir toliau išlieka pagrindiniu JAV karinės strategijos elementu. Antirusiškas kursas išlieka kitų NATO šalių prioritetu.

Aukštosios technologijos

Dauguma Zircon savybių yra įslaptintos. Iš atvirų šaltinių žinoma, kad raketos ilgis yra apie 6 metrai, kovinės galvutės svoris - 300 kg. Paleidimui naudojamas daugiafunkcis jūrų šaudymo kompleksas 3S-14, kuris taip pat naudojamas su priešlėktuvinėmis raketomis "Granit" ir "Onyx".

Naujas ginklas gimė įveikiant daugybę mokslinių ir techninių problemų. Tiesioginio srauto raketų "Zircon" viršgarsinio degimo variklis naudoja atmosferos deguonį kaip oksidatorių. Viršgarsinio aparato negalima išsklaidyti įprastu reaktyviniu varikliu, naudojant įprastą kurą. Teko sukurti iš esmės naują "Decilin-M" kurą, kurio energijos intensyvumas būtų padidintas 20%.

Viršgarsinės raketos veikia aukštoje temperatūroje — iki +1500 ° С  plazmos debesyje (aliuminis ir magnis tirpsta, karščiui atsparus plienas praranda savo savybes). Tuo tarpu priskyrimo sistema turi matyti taikinį, avionika turi stabiliai veikti. Kad būtų galima valdyti sudėtingą trajektoriją ir išsaugoti kruizinės raketos funkcijas, projektuojant naudojami berilio lydiniai, naujos abliacijos medžiagos, kompozitai, sudaryti iš boro ir anglies pluošto, plazminės ugniai atsparios dangos purškimas ir kitos kosminės technologijos.

Viršgarsinio komplekso kūrėjas yra karinė-pramoninė korporacija NPO Mašinostrojenija, kuri yra Taktinių raketų ginklų korporacijos dalis. Atminkite, kad "Zircon" sukurta ne nuo nulio, tai yra harmoningos Rusijos ir Indijos projekto "BrahMos" koncepcijos plėtojimas. Šis procesas nesustoja. Į Rusijos valstybinę 2018-2025 metų ginkluotės programą įtrauktas perspektyvių viršgarsinių ginklų, intelektualių robotų sistemų, ginklų, paremtų naujais fiziniais principais, pavyzdžių kūrimas.

Žinoma, lyderystė aukštųjų technologijų ginklų srityje Rusijai nėra pagrindinis tikslas. Pavyzdžiui, Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas balandžio 14 dieną pareiškė, kad Maskva yra atvira dialogui su Vašingtonu dėl naujų perspektyvių įvykių, įskaitant viršgarsinius ginklus. Kol kas atsakymo negauta. Nepaskelbtos aukštųjų technologijų ginklų varžybos tęsiasi.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.