Pribaltika ir Lenkija susiriejo dėl korona-šyzo

Autorius: Anno Šaltinis: https://www.rubaltic.ru/articl... 2020-03-18 12:50:00, skaitė 1094, komentavo 20

Pribaltika ir Lenkija susiriejo dėl korona-šyzo

Lenkija atsisakė praleisti Pribaltikos šalių gyventojus, grįžtančius namo į karantiną, iš Vakarų Europos per savo teritoriją. Varšuvos veiksmai sukėlė diplomatinį skandalą tarp artimiausių sąjungininkų „atgrasant Rusiją“ Rytų Europoje. "Europietiškas solidarumas" visose savo  apsireiškimuose žlunga ties Lenkijos siena: lenkai neleidžia Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams parvykti namo, Lietuvos valdžia atsisako padėti visiems tautiečiams, kuriems atimta galimybė grįžti į tėvynę, o ukrainiečiai blokuoja sieną su Lenkija, kad neįleistų į „nenką“ grįžtančių iš Europos zarobitčanų-gastarbaiterių.

Lenkija pati save izoliavo karantinu ir uždarė savo sienas. Tą patį padarė jau beveik visos kitos ES šalys, kurios papildomai pareikalavo, kad užsieniečiai išsinešdintų iš jų teritorijos. Visiškai netikėtai šis internavimas sukėlė rimtą diplomatinį konfliktą Rytų Europoje.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai, kurie dirbo, atostogavo ar studijavo išsivysčiusiose Vakarų Europos šalyse, užsidarius šioms šalims, pajudėjo namo, į gimtąją Pribaltiką.

Tie, kurie pasirinko keliones lėktuvu, savo namus pasiekė daugiau ar mažiau sėkmingai. Tiems, kurie nusprendė keliauti sausuma, pasisekė mažiau. Jų kelias ėjo per Lenkiją, o Lenkija pasirodė jau buvo uždaryta.

Eilės prie Lenkijos sienų nusidriekė dešimtis kilometrų, tūkstančiai įniršusių vairuotojų ėmė blokuoti kelius ir trikdyti kontrolinių punktų darbą, o Lenkijos valdžia, reaguodama į tai, metė specialiąsias pajėgas prie sienos.

Vokietijos ir Lenkijos pasienyje ties Frankfurtu prie Oderio vairuotojai atsisakė įleisti krovininius automobilius į Lenkiją (jų judėjimas niekur nedraudžiamas), kol lenkai nepraleis jų pačių namo. Žmonės tiesioginėse  transliacijose internetų pasakojo apie nežmoniškas buvimo Lenkijos pasienyje sąlygas - be maisto, be vandens, be tualetų ir galimybės nusiprausti.

Susirinkusiųjų įsiūtis nukrypo ne tiek Lenkijos valdžios pusėn, bet kiek į savo šalies valdžią, kuri niekaip negina savo piliečių nuo savivalės.

„Per tris dienas negavau nė vieno butelio vandens. Kur yra mūsų prezidentas, premjeras, kodėl jie mumis nesirūpina? Dabar visi tik nori, kad mes atlaisvintume kelią, bet niekam nerūpi, kur mums dėtis “, - kreipėsi vienas iš lietuvių į šalies prezidentą Gitaną Nausėdą ir vyriausybės vadovą Saulių Skvernelį.

"Aš paskambinau jų pagalbos telefonu [Latvijos užsienio reikalų ministerijoje - RuBaltic.Ru past.] paklausiau, kaip nuvykti iš Vokietijos į Latviją. Malonus moteriškas balsas atsakė: „Pabandykite suplanuoti maršrutą taip, kad per Lenkija nevažiuoti“. Bet kaip, pasitikslinau aš? Ji atsakė: „Nežinau - aš nežiūrėjau į žemėlapį“. Užsienio reikalų ministerijos darbuotojas nežino Europos žemėlapio - kaip čia? “, - piktinasi latvių vairuotojas Aleksejus. Jis užduoda retorinį klausimą: "Ar pas mus vis dar yra Jevrosojūzas  ar jis jau mirė ?!"

Labiau panašu, kad jis vis dėlto mirė, nes galų gale Pribaltikos šalių valdžia negalėjo paveikti išsigandusios koronaviruso Varšuvos.

Pas įstrigusius pasienyje tautiečius atvyko diplomatai. Lietuva Lenkijai pasiuntė protesto notą dėl atsisakymo leisti autobusui su lietuviais kirsti sieną. Latvijos užsienio reikalų ministerija išsikvietė Lenkijos ambasadorių į "kilimėlio" dėl įstrigusių  prie Oderio latvių. Estija apkaltino Lenkiją pažeidus preliminarius susitarimus dėl netrukdomo jos piliečių perėjimo per Lenkijos teritoriją.

Dėl viso to Pribaltikos šalių sostinės yra priverstos tik skėstelėti rankomis nutaisius nekaltą veidelį. Neįmanoma susitarti su Varšuva. Lenkijos valdžia paniškai bijo kertančių jos teritoriją žmonių iš Vakarų Europos šalių, kur ypač siautėja koronavirusas. Jokie apeliavimai į tai, jog yra sąjungininkai ar solidarumą - neveikia.

„Mes dirbome visą naktį, norėdami išgelbėti estus iš spąstų prie Vokietijos ir Lenkijos sienos“, - teigė Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu. - Situacija tokia, kad sausuma jiems neparsigauti".

Todėl žmones į Pribaltiką parveš keltas, kuris  turėtų prisišvartuoti Vokietijos rytuose, paimti estus, latvius ir lietuvius ir išleisti juos ketvirtadienį Ventspilyje, Latvijoje.

Paskui atplauks kiti keltai su kitokiais maršrutais. Lenkija bet kuriame maršrute į logistikos schemą neįtraukta.

Iki šiol atrodę beveik idiliški Lenkijos ir Pribaltikos santykiai per  kelias dienas nusirito iki diplomatinės krizės.

Galima tik spėlioti, kaip oficialioji Varšuva pateisins prieš artimiausiems ES ir NATO sąjungininkus už sutryptą solidarumą, kada viskas daugiau ar mažiau „susipurtys". Tikriausia viską nurašys  nervingai situacijai. Supsichavom, atseit, kam nebūna? Kas tokioje situacijoje nesudurnavotu?

Tačiau dabar kam-ne kam, bet ne pribaltikos šalių lyderiams jau pasakoti apie solidarumą. Krizėje dėl koronaviruso jie neparodo jo net sunkioje padėtyje atsidūrusių tautiečių atžvilgiu.

Lietuvos vyriausybė pasakė, kad ne visiems lietuviams užsienyje suteiks paramą. Tik kritiniu atveju žmonės gali tikėtis, kad kelionę apmokės valstybė, įskaitant ir mokėjimą už viešbutį kur nors Lenkijos ir Vokietijos pasienyje, sako Lietuvos ministro pirmininko patarėjas Giedrius Surplis. Jis apgailestauja, kad kelte nėra pakankamai vietos visiems lietuviams, o likusiems Vokietijoje teks apsišarvuoti kantrybe.

Lenkijos pasienyje žlunga solidarumas visuose galimuose jo matavimuose. 

Pirma, solidarumas tarp šalių-sąjungininkių - o Lenkija ir Pribaltika yra artimiausios sąjungininkės NATO ir ES rėmuose, vienodai lojalios Vašingtonui, besirūpinančios dėl savo pasienio ruožų militarizacijos ir antirusiškos politikos įgyvendinimo vardan "Rusijos atgrąsimo" strategijos.

Antra, solidarumas tarp gyventojų ir valstybės. Ir Lietuva čia - ne  pats geriausias pavyzdys. Tomis pačiose eilėse Lenkijos pasienyje kartu su lietuviais, latviais ir estais ... stovėjo lenkai. Lenkijos valdžia nenorėjo jų įsileisti į tėvynę, bijodama, kad bendrapiliečiai atneš koronavirusą iš Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos.

Trečia, išnyksta solidarumas tarp žmonių. Ir tai yra pati ryškiausia ir pati baisiausia istorija. Ukraina.

Lenkijos ir Ukrainos pasienyje Ukrainos gyventojai blokavo kelius, kad neįsileisti namo grįžtančių iš koroviruso "pandemijos" centrų zarobitčanų-gastarbaiterių.

Ir dar šitie žmonės mano, kad Rusija yra pagrindinė grėsmė jų egzistavimui. Pagrindinė grėsmė jų egzistavimui yra jie patys. Lietuvių mėgstamas nacionalinis patiekalas yra kitas lietuvis. Ukrainietis ukrainiečiui vilkas.

Putinui nėra jokios prasmės pulti Rytų Europą - Šio regiono žmonės ir šalys lengvai suės viena kitą ir be jokio Putino.