Autorius: Infa.lt Šaltinis: http://infa.lt/25240/dirbtinis... 2018-09-12 10:21:30, skaitė 525, komentavo 1
Žmogaus protas nėra tobulas, jis linkęs į įvairaus pobūdžio stereotipus ir prietarus bei išankstines nuostatas, tuomet, kai dirbtinis intelektas (DI) – tai bešališkumas ir šalta logika. Tačiau, kaip parodė psichologijos ir informacinių technologijų specialistų iš Masačiusetso technologinio universiteto tyrimas, tikėjimas mašinos proto neklystamumu – tai išankstinė nuostata.
Scientific Reports žurnale publikuotame tyrime mokslininkai įrodo, jog DI visiškai savarankiškai formuoja sau išankstines nuostatas ir stereotipinį mąstymą, ir veikia vadovaudamasis jais.
Specialistai aprašo modelį iš laisvų virtualių agentų, kuriame botai žaidė labdaringą žaidimą. Kiekvienas botas turėjo priimti sprendimą – ar reikėtų padėti kažkam iš savo grupės ar iš kitos, priklausomai nuo to boto reputacijos, o taip pat atsižvelgiant į savo strategiją, apimančią jų įsitikinimų lygius aplinkinių atžvilgiu.
Buvo nustatyta, kad po tūkstančių tarpusavio sąveikų iš agentų susidarydavo grupės su stabiliomis išankstinėmis nuostatomis kitų grupių atžvilgiu. Mokslininkai padarė išvadą, jog išankstinių nuostatų formavimasis – tai bendras dėsnis, galiojantis ir dirbtinio intelekto atveju.
„Mūsų simuliacijos pademonstravo, kad išankstinės nuostatos – tai didelė gamtos jėga ir evoliucijai padedant ją galima stimuliuoti virtualiose grupėse, siekiant pakenkti platesniems ryšiams su kitais. Apsauga nuo tokių išankstinio nusistatymo grupių gali privesti prie kitų išankstinio nusistatymo grupių formavimosi, provokuojant didesnį visuomenės susiskaldymą. Tokį plataus masto išankstinių nuostatų paplitimą sunku pasukti atgal“, – sako tyrimo bendraautorius profesorius Roger M. Whitaker.
Tuo pačiu specialistai pažymėjo, jog DI greitai padidina išankstinių nusistatymų lygmenį, jeigu mato sėkmingus trumpalaikius rezultatus pas kitus, neprognozuodamas tikėtinos žalos dėl savo prietarų perspektyvoje. Pilnai žmogiška – ar ne taip?