L. Linkevičius padėjo tašką: A. Lukašenka daugiau negali vadintis Baltarusijos prezidentu

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: https://www.ekspertai.eu/llink... 2020-08-15 11:39:00, skaitė 1041, komentavo 14

L. Linkevičius padėjo tašką: A. Lukašenka daugiau negali vadintis Baltarusijos prezidentu

Lietuvos diplomatijos vadovas L. Linkevičius. Nuotr. urm.lt

Rugpjūčio 14 dieną Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius vaizdo konferencijos būdu dalyvavo neeilinėje Užsienio reikalų taryboje (URT), kuri sušaukta dėl kritinės situacijos Baltarusijoje ir atsinaujinusių įtampų Viduržemio jūros rytinėje dalyje. Apie tai skelbiama Užsienio reikalų ministerijos pranešime visuomenei „L. Linkevičius: būtinos ES sankcijos už smurtą ir suklastotus rinkimus atsakingiems Baltarusijos pareigūnams“.

Ministras taryboje ES kolegoms pateikė Lietuvos situacijos kaimyninėje Baltarusijoje vertinimą.

„Matome itin brutalų ir neproporcingą valstybės struktūrų jėgos naudojimą prieš taikius savo šalies piliečius, protestuojančius prieš suklastotus prezidento rinkimus, oponentų persekiojimą, tūkstančius suimtųjų – šito Europos Sąjungos kaimynystėje negalime toleruoti, būtinas nepriklausomas tarptautinis tyrimas“, - pasakė L. Linkevičius.

Ministras dėl susidariusios padėties Baltarusijoje artimiausiu metu paragino inicijuoti specialią Žmogaus teisių tarybos sesiją Ženevoje.

Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, „šiandien paskelbti oficialūs rinkimų rezultatai, o pilnos gatvės protestuojančių žmonių rodo jų „patikimumą“, A. Lukašenka daugiau negali vadintis Baltarusijos prezidentu“.

Ministras pasiūlė įvesti individualias ES sankcijas tiesiogiai atsakingiems Baltarusijos valdžios atstovams.

„Negalim likti abejingi, būtina asmeninė pareigūnų ir politikų atsakomybė už prievartos naudojimą prieš taikius demonstrantus ir rinkimų klastojimą“, - nurodė L. Linkevičius.

Ministras informavo tarybą apie Lietuvos Prezidento inicijuotą, Lenkijos, Latvijos ir Estijos vadovų remiamą trijų punktų planą, susidariusiai padėčiai išspręsti, raginantį – nutraukti smurtą, išlaisvinti suimtuosius, nedelsiant inicijuoti dialogą su visuomene įsteigiant Nacionalinę tarybą, apimančią Baltarusijos valdžios ir pilietinės visuomenės atstovus. Taip pat L. Linkevičius pasiūlė steigti ES fondą nuo represijų nukentėjusiems baltarusiams. Lietuvos pasiūlymai Taryboje sulaukė palaikymo.

Lietuvos užsienio reikalų ministras atkreipė ES partnerių ir institucijų dėmesį į Baltarusijos AE paleidimo skubą – branduolinio kuro įkrovimą likus dviems dienoms iki prezidento rinkimų, kas rodo Minsko režimo politinį interesą nepaisyti branduolinės saugos ir aplinkosaugos.

„Atsižvelgiant į šiuo metu susiklosčiusį politinį nestabilumą Baltarusijoje, Europos Sąjunga turi raginti Baltarusiją sustabdyti AE pirmojo bloko paleidimo procesą“, - nurodė ministras.

Diskusijoje dėl situacijos Viduržemio jūros rytinėje dalyje, taryboje vyravo nuomonė, kad jūrų sienų nustatymas turi būti sprendžiami dialogu ir derybomis gerbiant tarptautinę teisę, nes stabilumas Viduržemio juros regione yra visos bendras ES interesas.

Šaltinis: urm.lt

ekspertai.eu_komentaras3-07.png

Pagal tai, kaip klostosi įvykiai kaiminystėje, akivaizdu viena – pakankamai greitai Baltarusijos turėtų laukti Ukrainos likimas. Šalia turėsime dar vieną nustekentą kolonijinę teritoriją.

 Vakarietiškos demokratijos apaštalas prieš kremlinius ir vatnikus: kiekvienas baltarusis turi teisę patirti visus demokratijos džiaugsmus ant savo skūros!

https://youtu.be/5Y54IdVWCag