Po penkių parų derybų G. Nausėda triumfavo – Lietuva milijardų gaus rekordiškai daug

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: https://www.ekspertai.eu/po-pe... 2020-07-21 10:38:00, skaitė 980, komentavo 27

Po penkių parų derybų G. Nausėda triumfavo – Lietuva milijardų gaus rekordiškai daug

Prieš keletą dienų buvo skelbta, kad Lietuvos laukia dar neregėtų milijardų lietus. Tačiau po valstybės lyderio Gitano Nausėdos triumfo Europos Sąjungos sostinėje, milijardų mūsų šalyje bus dar daugiau.

Briuselyje po penkias paras vykusių diskusijų baigėsi paskutinis derybų dėl  ES daugiametės finansinės perspektyvos ir Europos Gaivinimo ir atsparumo fondo, skirto kovai su koronaviruso pandemijos pasekmėmis, etapas. Apie tai skelbiama P-rezidentūros pranešime visuomenei „Derybų dėl ES daugiamečio biudžeto rezultatai – unikalus šansas Lietuvai“.

P-rezidentas Gitanas Nausėda, vadovavęs Lietuvos derybų delegacijai, pažymėjo, jog ES daugiametis biudžetas įgalins įgyvendinti Gerovės valstybės raidos kelią.

„Derybose siekiau, kad inovacijų ir žalinimo tikslų įgyvendinimui būtų užtikrintas tinkamas ES finansavimas tiek iš tradicinėmis politikomis vadinamų - sanglaudos ir žemės ūkio politikų - tiek iš naujai kuriamo ES Gaivinimo ir atsparumo instrumento“, - pasakė valstybės lyderis.

Palyginus su praėjusia, šioje finansinėje perspektyvoje 2021-2027 m. Lietuvai pavyko išsiderėti 1,7 mlrd. eurų daugiau, o bendra ES lėšų Lietuvai skiriama suma siekia 14,5 mlrd. eurų.  Už kiekvieną įmokėtą eurą į ES biudžetą Lietuvai sugrįš  4 EUR ES paramos.

„Tai yra unikali galimybė Lietuvai investuoti lėšas į valstybės modernizaciją ir mūsų visų ateitį, - pasakė šalies vadovas.

Derybose dėl ES Daugiametės finansinės perspektyvos Lietuva pagrindinį dėmesį skyrė Sanglaudos ir žemės ūkio politikos finansavimui. Sanglaudos politikos įgyvendinimui Lietuvai skirta 6,2 mlrd. eurų.

„Ypač svarbu pažymėti, kad atsižvelgta į mūsų nuosekliai keltą klausimą dėl Lietuvos gyventojų skaičiaus sumažėjimo įtakos šalies ekonomikos raidai“,  – atskleidė G. Nausėda.

Žemės ūkio finansavimui bus skirta iš viso 5 mlrd. eurų. Valstybės vadovas pabrėžė, kad „gera žinia yra tai, kad palyginus su ankstesne finansine perspektyva, skirta daugiau kaip 400 mln. eurų tiesioginėms išmokoms“.

Tai leis sparčiau užtikrinti vienodas konkurencines sąlygas  Lietuvos ūkininkams ES vidaus rinkoje.

ES skyrė 490 mln. eurų Ignalinos AE uždarymo projektui, o Kaliningrado specialiosios tranzito schemos įgyvendinimui – 189 mln. eurų finansavimą.  

Šalies vadovas pabrėžė, jog ES biudžete "Rail Baltica" vystymui  skirta papildoma 1,4 mlrd. EUR suma. Lietuvos pastangomis išlaikytas dėmesys kariniam mobilumui, kuriam skirtas 1,5 mlrd. EUR finansavimas.

Lietuvos P-rezidentas pasakė, kad ES šalių narių vadovai sutarė dėl vieningo ES atsako į pandemijos sukeltą sveikatos, socialinę bei ekonomikos krizę. Šiam tikslui kuriamas ES Gaivinimo ir atsparumo fondas, kuriame  Lietuvai skirta  2,4 mlrd. eurų. Šios lėšos bus naudojamos ekonomikos atsigavimui, struktūrinių reformų įgyvendinimui, inovacijoms, skaitmeninimui, žalios Lietuvos kursui. Kovai su klimato kaita iš Teisingo perėjimo fondo numatyta 243 milijonų Eurų tiems regionams, kurie susidurs su didžiausiais šioje srityje iššūkiais.

Šalies vadovas pažymėjo, kad prireikus Lietuva taip pat galėtų pasiskolinti iš Gaivinimo ir atsparumo fondo iki 6,8 proc. nuo Lietuvos BNP arba 3 mlrd. EUR reformoms įgyvendinti.

P-rezidentas teigė, kad pasibaigus deryboms laukia naujas svarbus etapas – ES lėšų skaidrus ir efektyvus investavimas, kuris kurtų aukštesnę pridėtinę vertę Lietuvos žmonėms.