Kaip Tarybų Sąjungoje gyvenosi pidarasams

Autorius: Mindė Šaltinis: http://ldiena.lt... 2020-07-15 17:27:00, skaitė 1470, komentavo 18

Kaip Tarybų Sąjungoje gyvenosi pidarasams

Sveiki, draugai!

Sakyti , kad viskas Tarybų Sąjungoje buvo gerai ir idealu - reiškia nusiristi iki vakaroidinių ir landzberginių progandosų lygio, kurie iš kiekvienos pakampės gieda visokias "gerėjančio" gyvenimo nesamones, pirduliuoja jau “pagerėjusio” gyvenimo rodikliais ir skalambija apie utopines "gerovės valstybės" pseudo teorijas. Kaip ir visame pasaulyje, taip ir TSRS buvo visokių iškrypėlių bei išsigimėlių. Toliau 10 istorinių faktų apie pederastiją TSRS.

1. Po Spalio revoliucijos straipsnis už pederastiją buvo atšauktas. 

Kaip ir kiti Rusijos imperijos įstatymai. Dėl požiūrio į pidarasus kovojo dvi priešingybės: iš vienos pusės tradicinis požiūris į šeimą ir santuoką buvo laikomas praeities atgyvena, kuriai ne vieta nuostabiai komunistinei ateities šaliai; iš kitos pusės, požiūris į pidarasus išliko neigiamas. Praktiškai beveik 20 metų, nuo 1917 iki 1934 metų, pederastija nebuvo baudžiama.

2. 154 straipsnio įvedimas.

1934 metais buvo priimtas TSRS baudžiamojo kodekso 154 straipsnis. Straisnio „a“ dalis numatė bausmę už savanoriškus pederastinius santykius - nuo trejų iki penkerių metų kalėjimo, „b“ dalis - už nesavanoriškus (priverstinius) pederastinius santykius - nuo penkerių iki aštuonerių metų kalėjimo. 1960 metais šis straipsnis gavo numerį 121, o „a“ dalis neteko apatinės ribos, kas leido teismui vėliau skirti švelnesnes bausmes.

GzqulN-kBfocGd9VykI-BYNjDX1kGBbPeWUctYOGgI9-ZrVnGBZY7EDmqMKMyzUPksIXGDp3m2w_KhN5FJnV8j37lr9_SigeG21vCAD4_IXnNQZ26nQvWqTXIikUIVC_jl9zvPQ5

3. Kodėl pederastija buvo vėl iš naujo kriminalizuota ?

1920-ieji metai tapo eksperimentiniu laikotarpiu, tačiau 1930-ieji tapo absoliučios valdžios grąžinimu. Tada buvo sugriežtinta skyrybų politika, uždrausti abortai. Mokslininkams daugiau nebebuvo leidžiama kalbėti apie pederazmą, ir jie liovėsi jį tyrinėti.

4. Pagal 154 straipsnį buvo persekiojami tik vyrai.

Pagal 154 straipsnį už pederastinius santykius buvo teisiami tik vyrai. Lesbijietiški santykiai nebuvo laikomi nusikalstamais, tačiau, žinoma, liko tabu.

5. Apie 1000 vyrų per metus buvo nuteisiama už pederastiją.

Prieiga prie bylų medžiagos pagal pederastijos straipsnį yra apribota, todėl sunku tiksliai įvertinti, kaip vyko procesai ir kiek jų buvo. Bet iš profesoriaus Vladimiro Volodino tyrimų galime daryti išvadą, kad po Baudžiamojo kodekso reformos šeštajame dešimtmetyje per metus pagal šį straipsnį vykdavo apie 1000 procesų.

6. Kaip vyko teismo procesai?

Dažniausiai apie pidarasus paskųsdavo. Pasislėpti nuo kolektyvo buvo sunku: stukačiais tapdavo cecho kolegos, bendrabučio ar komunalinių butų kaimynai. Jei milicija nuspręsdavo pradėti bylą, ateidavo rinkti įprastų įrodymų: liudytojų parodymai, medicininė ekspertizė, gydytojai galėjo ieškoti spermos likučių ir žmogaus kūne.

Tačiau milicija nepradėdavo bylų dėl kiekvieno pareiškimo, dažnai tiesiog užvesdavo sąrašus vyrų, apie kuriuos pastukalino. Po to, šantažuodami baudžiamąja byla jie priversdavo pidarasus būti jų informatoriais.

7. Teisdavo pagrinde "pasyvius".

Į teismą dažniausiai patekdavo tie, kuriuos dulkindavo, o pareiškėjais ar liudytojais būdavo “aktyvūs” dulkintojai. Tuo pačiu metu iki teismo galėjo ir nedaeiti, kartais žmogus buvo tiesiog iškviečiamas į draugišką teismą ar partinį susirinkimą, gaudavo papeikimą ar jį išmesdavo iš partijos.

8. Psichiatrinis gydymas ir lyties korekcija.

Dažniausiai "gydytis" į psichiatrines ligonines siųsdavo lesbietės, bet kartais ir vyrus. Procedūros aprėpdavo medikamentinius preparatus ir elektrošoką.

Buvo manoma, kad jei vyrą traukia prie kitų vyrų, tai tada jis iš tikrųjų yra moteris. Todėl aštuntojo dešimtmečio pradžioje lesbijietėms  ir pidarasams buvo atliekamos lyties korekcijos operacijos: pacientams buvo skiriama hormonų terapija ir chirurginis įsikišimas. Šios operacijos buvo vykdomos oficialiai ir finansuojamos iš valstybės biudžeto.

9. Aštuntajame dešimtmetyje buvo pradėta viešai kalbėti apie pederastiją.

Iki tol žodžiai „pidarazmas“ ir „homoseksualumas“ buvo ištariami tik tarp teismo salės sienų. Tačiau aštuntajame dešimtmetyje pirmą kartą pasirodė straipsnis apie "netradicinę orientaciją" Didžiojoje Tarybinėje Enciklopedijoje, o žurnalas „Ogoniok“ paskelbė straipsnį apie tai - žinoma, neigiamą. Taip prasidėjo viešas pokalbis apie pederastiją.

Devintojo dešimtmečio pabaigoje pasirodė pirmosios LGBT-grupės, garsiausiais tapo „Krylja“ Leningrade. Dalyviai aktyviai siekė dekriminalizuoti pederastiją, susirašinėjo su nuteistaisiais pagal 121 straipsnį ir 1991 metais galop oficialiai įregistravo savo grupę.

10. Straipsnio už pederastiją atšaukimas.

Žlugus TSRS, Rusijos įstatymuose iki 1993 metų išliko 121 straipsnis. Greičiausiai pagrindinė jo atšaukimo priežastimi tapo Rusijos įstojimas į tarptautines organizacijas - pagrindinė sąlyga buvo baudžiamojo persekiojimo už pederazmą panaikinimas.

Nuteistieji pagal „a“ dalį už savanoriškus pederastinius santykius 1993 metais buvo  amnestuoti. Tačiau nuteisti pagal šį straipsnį dar nebuvo reabilituoti, tai yra, nebuvo pripažinta, kad šie žmonės buvo nuteisti neteisėtai.